O većini hakera sa liste detaljnije informacije možete klikom na ime i prezime:
Kreator programa crack za razbijanje šifri na UNIXu. Napisao je "WAN-Hacking with AutoHack" kao i mnoge druge “bele papire” koji se odnose na bezbednost. Trenutno radi kao stariji inženjer za kompaniju Sun.
Alan Cox (1968 - )
Kreator Prolific Linux kernela, zagovornik slobode u programiranju i otvoreni protivnik programskih patenata.
Svoj rad započeo je pošto nije imao novca za UNIX, pa je svom kompjuteru Amiga dodavao stvari koje liče na UNIX. Kasnije je instalirao Linux (0.11) na 386 mašinu, izmenio nekoliko kodova da bi ispravio propuste i počeo da održava staru mrežu. Danas je jedan od glavnih kreatora i administratora celog kernela.
Poznat kao "Solar Designer". Ruski specijalista u oblasti kompjuterske bezbednosti, psnivač projekta Openwall. Autor je alata John the Ripper koji nadgleda bezbednost kao i dodataka za Linux kernel.
Andrew Stuart Tanenbaum (1944 - )
Autor više knjiga o kompjuterskoj nauci.
Bruce Evans
Autor dodataka za Minix-386 koji poboljšavaju zaštitu memorije. Takođe je autor 16tobitnog asemblera koji se još uvek koristi za početne 16tobitne kodove Linuxa.
Chris Goggans (1969 - )
Poznat kao "Dildog". Član grupe “Cult of Dead Cow”(cDc). Nekadašnji član grupe L0pht. jedan je od autora L0phtCracka i AntiSniff IDS. Originalni autor Back Orifice (BO2k).
Dan Farmer (1962 - )
Bio je zadužen za tehničko održavanje bezbednosti kompjutera i mreža u kompanijama Silicon Graphics i Sun Microsystems. Wrote COPS (Computer Oracle and Password System). Sa Wietseom Venemaom napisao je kod za bezbednosnu alatku SATAN (Security Administrator Tool for Analyzing Networks), zatim Coroner's Toolkit i knjigu "Forensic Discovery".
Dan Kaminsky (1979 - )
Poznat kao "Effugas". Dugo je bio govornik na skupovima black hata. Poznat je po otkrivanju najvećeg propusta u DNS protokolima. Koristio je “cache snooping” tehniku kako bi dokazao da je Sony Rootkit zarazio najmanje 568 200 kompjutera.
Dennis Ritchie (1941 - )
On i Ken Thompson napravili su UNIX operativni sistem 1969. godine.
Poznat kao "Emmanuel Goldstein". Glavni urednik magazina "2600: The Hacker Quarterly" i osnivač konferencije H.O.P.E.
Poznat kao "Aleph One". Bivši moderator Bugtraqa i jedan od osnivača SecurityFocus. Autor "Smashing The Stack For Fun and Profit" 1996. godine.
Eric S. Raymond (1957 - )
Poznat kao "esr". Programer, zagovornik otvorenog koda i uređivač Novog Hakerskog Rečnika ("The New Hackers Dictionary"). 1998. godine objavio je dokumenta "Halloween documents" koja su “procurila” iz Microsofta. Napisao je "The Cathedral and the Bazaar" 1997. i knjigu "The Art of Unix Programming" 2003. godine.
Gary Kildall (1942 - 1994)
Kreirao je CP/M operativni sistem i razvio PL/M, prvi programski jezik za mikroprocesore na višem nivou.
Herwart Holland-Moritz (1951 - 2001)
Poznat kao Wau Holland. Legendarni nemački haker, jedan od osnivača grupe Chaos Computer Club (CCC) i njihovog magazina "Datenschleuder".
Holland je, sa sa prijateljem iz CCC koji se zvao Steffen Wernery, bio mozak omraženog Btx hacka, Nikada nije hakovao zbog profita i borio se da usmeri grupu direktno ka slobodnom i otvorenom protoku informacija.
H D Moore (1981 - )
Osnivač projekta Metasploit. Aktivan je na Internet mailing listama od 1998. godine i učestvovao je u originalnom stvaranju OSVDB.
Poznat kao "Dark Tangent". Tokom 1993. bio je sistem operater BBS-a "A Dark Tangent System" i operater na Fidonetovom bordu "Platinum Net". Osnivač je hakerske konvencije DEFCON i sastanaka black hatsa. Trenutno radi kao konsultant za bezbednost.
John Drapper
Poznat kao Captain Crunch i prvi „phreaker“ nastao igrom slučaja, 1971. godine. Drapper je u slušalicu dunuo dečijom pištaljkom koju je našao u kutiji korn-fleksa. Sa druge strane se začuo signal koji je značio da je veza slobodna za besplatno telefoniranje. Pištaljka je reprodukovala zvuk na 2600 megaherca, identičan kao onaj koji se dobije kada se novčić ubaci u telefonsku govornicu. Njegovo otkriće dalje je razvijalo sve moguće zaobilaznice kada je plaćanje telefonskih računa u pitanju. Hakeri su počeli da prave blue box (plave kutije) čiji su oscilatori proizvodili zvuke na 2600 megaherca.
Jon Lech Johansen (1983 -)
Norveški haker poznat po svom radu na kontrainženjeringu podataka. Jedan od tri članova grupe MoRE (Masters of Reverse Engineering). Tokom 2002. godine krivično je gonjen zbog oslobađanja programa DeCSS koji se koristio za razbijanje Content Scrambling System (CSS) enkripcije na zaštićenim DVD filmovima.
Autor je drajvera za kontrainženjering kako bi se izbegla upotreba legalnih drajvera, kao i alata poput DeDRMS i QTFairUse za obilaženje DRM zaštite (Digital Rights Management). Takođe, napisao je kod koji omogućava korisnicima Linuxa da gledaju video fajlove kompatibilne sa Microsoftovim kodecima WMV9 .
Jonathan James (1983-2007)
Poznat kao c0mrade. Prvi haker koji je osuđen na zatvorsku kaznu zbog hakovanja, i to sa 16 godina. Uspeo je da provali u Ministarstvo odbrane SAD-a, ubacujući trojanca koji je omogućavao lak pristup Ministarstvu. Nekoliko puta je provalio u NASA kompjutere, prevlačeći ogromne podatke u vrednosti od 1,7 miliona dolara. Osuđen je na šest meseci zatvora, a kasnije je kazna smanjena na uslovnih šest meseci kućnog pritvora i zabrane rada na računaru. No, pošto je prekršio uslovnu kaznu, na kraju je odslužio pola godine u zatvoru.
Poznat kao c0mrade. Prvi haker koji je osuđen na zatvorsku kaznu zbog hakovanja, i to sa 16 godina. Uspeo je da provali u Ministarstvo odbrane SAD-a, ubacujući trojanca koji je omogućavao lak pristup Ministarstvu. Nekoliko puta je provalio u NASA kompjutere, prevlačeći ogromne podatke u vrednosti od 1,7 miliona dolara. Osuđen je na šest meseci zatvora, a kasnije je kazna smanjena na uslovnih šest meseci kućnog pritvora i zabrane rada na računaru. No, pošto je prekršio uslovnu kaznu, na kraju je odslužio pola godine u zatvoru.
Ken Thompson (1943 - )
On i Dennis Ritchie napravili su UNIX operativni sistem 1969. godine.
Larry Wall (1954 - )
Osnivač projekta HoneyNet i autor mnogih kvalitetnih “belih papira” (White Papers).
Loyd Blankenship (1965 - )
Poznat kao "The Mentor". Bivši član hakerskih grupa Legion of Doom (LOD), Extasyy Elite, PhoneLine Phantoms, and Racketeers. Autor je knjige "GURPS Cyberpunk"na kojoj počiva cyberpunk
Nedugo posle hapšenja, napisao je Hakerski manifest, a 1990. godine startovao je projekat "The Phoenix Project", jedan od najvećih BBSova posvećenih hakovanju.
Linus Benedict Torvalds (1969 - )
Kao student na univerzitetu u Helsinkiju, 1991. godine napravio je Linux, monolitni kernel kao besplatnu zamenu za Tanenbaumov operativni sistem Minix. Linux je postao potpuno operativan zahvaljujući saradnji sa kreatorima GNU koncepta, koji su radili na integraciji GNU komponenata sa Linuxom.
Michal Zalewski (1981 - )
Poznat kao "The Evil Twin". Poljski istraživač u oblasti bezbednosti i dugogodišnji diskutant na Bugtraqu. Autor je mnogih bezbednosnih alata uključujući p0f i 0trace. Časopis eWeek uvrstio ga je u 15 najuticajnijih ljudi iz oblasti IT bezbednosti kada je izložio kritične slabosti u web browserima. Trenutno radi za Google.
Patrick Volkerding (1967 - )
Pisao je hakove za TX-0 i PDP-1. Bivši član TMRC na MIT-u. napisao je prvo izdanje TMRC rečnika, preteče Jargon Filea.
Ralph William "Bill" Gosper, Jr. (1943 - )
On i Richard Greenblatt se smatraju za osnivače originalne hakerske zajednice. Među njegovim hakovima su HAKMEM i MIT Maclisp sistem.
Richard Greenblatt (1944 - )
On i Bill Gosper se smatraju za osnivače originalne hakerske zajednice.
Richard Matthew Stallman (1953 - )
Hakovanjem je počeo da se bavi na MITu, kao “haker saradnik” na projektu Emacs. Kritikovao je ograničen pristup kompjuterima u laboratorijama MITa. Kada je 1977. godine instaliran sistem lozinki, Stallman je provalio u njega i korisnicima posalo poruke sa njihovim dekodiranim lozinkama.
Robert Tappan Morris, Jr. (1965 - )
Poznat kao "rtm". Morris je smatran za hakera tokom studija na univerzitetu Cornell. 1988, napravio je “crva” Morris worm, koji se smatra za prvog Internet “crva”, sa namerom da izmeri veličinu Arpaneta, a ne da uništi kompojutere. Ipak, njegov “crv” je imao grešku koja je izazvala brzo umnožavanje i raširio se na oko 10% Arpaneta. “Crv” se širio koristeći ranjivosti UNIX sistema, a među zaraženima bili su i kompjuteri NASAe i US Air Force.
Morris je jedan od autora Viaweb softvera koji je kasnije kupljen od strane kompanije Yahoo i preimenovan u "Yahoo! Store". Trenutno radi kao profesor na MITu u laboratoriji za kompjutersku nauku i veštačku inteliganciju (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory).
Stephan Gary Wozniak (1950 - )
Počeo je praveći kutije za phreaking.
Tokom 1975. godine povlači se sa UCLA i pravi Apple I, prvi minikompjuter. On i Steve Jobs su napravili prvi prototip u Jobovoj garaži, a kod za softver najvećim delom napisao je upravo Wozniak.
Tom Jennings (1955 - )
Timothy J. Berners-Lee (1955 - )
Tokom studja fizike na univerzitetu Oxford napravio je kompjuter od starih delova kada je uhvaćen i zabranjena mu je dalja upotreba kompjutera.
On je “osnivački otac” World Wide Weba. 1990. godine izmislio je HTML i HTTP protokol, a napisao je i prvi web klijent i server. Osnivač je World Wide Web konzorcijuma na MITu.
Theo de Raadt (1968 - )
Napisao je Postfix e-mail sistem i TCP Wrapper (tcpd). Sa Danom Farmerom napisao je kod za bezbednosnu alatku SATAN (Security Administrator Tool for Analyzing Networks), zatim Coroner's Toolkit i knjigu "Forensic Discovery".
Svaka cast na detaljima :)
ОдговориИзбришиMozda da dodate onog sto je napravio WikiLeaks? Julian Assange...
ОдговориИзбриши